خانه » تتیس » سیستم تست انبساط حجمی مخازن با واتر جاکت

سیستم تست انبساط حجمی مخازن با واتر جاکت

تست انبساط حجمی از انواع آزمون های مورد استفاده برای سنجش رفتار مخازن تحت فشار در بازه الاستیک و پلاستیک و بررسی عمر مخزن مورد استفاده قرارمیگیرد. 

مشخصات فنی دستگاه تست انبساط حجمی مخازن با ژاکت آب  :

(Water jacket volumetric expansion hydrostatic test station)

۷۰۰ bar حد اکثر فشار کاری :
آب سیال آزمون :
هوای فشرده با فشار ۷bar نیروی محرکه:
۱۰۰ LPM حد اکثر دبی پمپ پر کن :
سیستم اندازه گیری تماما الکترونیک برپایه استفاده از ترازوی دیجیتال سیستم اندازه گیری:

  

عملکرد دستگاه تست انبساط حجمی :

به   طور کلی مجموعه دستگاه تست انبساط حجمی شامل واحد های پر کن ، فشار ساز ، اندازه گیری و ژاکت آب میباشد :

پر کن دستگاه :

به منظور پر کردن مخرن تحت آزمون و ژاکت آب قبل از انجام عملیات تست انبساط حجمی ، دستگاه مجهز به یک پمپ پیستونی دوسر با محرک هوا (Air driven Double-Acting Piston pump)  میباشد ، مدار پرکن دستگاه دارای دو خروجی مجزا جهت پر کردن مخزن تحت آزمون و ژاکت آب میباشد. در این دستگاه هوای ورودی پس از عبور از واحد مراقبت هوای دستگاه و اجزای کنترلی پمپ دیافراگمی (شامل رگولاتور هوای ورودی این پمپ شیر قطع و وصل اضطراری و گیج فشار هوا) وارد پمپ شده و پمپ را راه اندازی میکند ، پس از آن، آب ورودی پس از عبور از فیلتر آب مکش ، به خروجی دستگاه پمپ شده و مخزن یا ژاکت را پر میکند. پس از پر شدن و هواگیری ، خط کم فشار قسمت پر کن ،توسط شیر سوزنی فشار قوی ایزوله کننده (Isolator Valve)، از قسمت فشار بالای سیستم ایزوله میگردد.همچنین دستگاه مجهز به یک شیر اطمینان میباشد تا در صورت باز ماندن تصادفی شیر ایزوله کننده از افزایش فشار در این خط جلوگیری کند. میزان دبی خروجی پرکن دستگاه بوسیله رگولاتور هوای پمپ دیافراگمی قابل تنظیم میباشد و شیر قطع/وصل اضطراری این پمپ را در مواقع لزوم سریعا” ازسرویس خارج میکند.

 

فشار ساز دستگاه تست انبساط حجمی :

به منظور تامین فشار هیدرو استاتیک مورد نیاز تست انبساط حجمی ، دستگاه مجهز به یک پمپ پیستونی محرک هوا

(Air driven piston pump) میباشد ؛ در  دستگاه تست انبساط حجمی هوای ورودی پس از عبور از واحد مراقبت هوای دستگاه و اجزای کنترلی پمپ پیستونی (شامل رگولاتور هوای ورودی این پمپ شیر قطع و وصل اضطراری و گیج فشار هوا) وارد پمپ شده و پمپ را راه اندازی میکند ، پس از آن آب ورودی پس از عبور از فیلتر آب مکش به خروجی دستگاه پمپ شده وفشار مخزن را تا فشار تست افزایش میدهد . با توجه به اینکه میزان فشار خروجی در این مجموعه نسبتی از فشار هوای ورودی به این پمپ است میزان و نرخ افزایش فشار خروجی بوسیله رگولاتور هوای ورودی این پمپ با دقت بالا قابل تنظیم میباشد.

 شیر سوزنی فشار قوی ایزوله کننده این پمپ (pump isolator Valve) تعبیه شده در مدار فشار قوی سیستم ،در زمان تست، پمپ و مجوعه را از مخزن تحت آزمون ایزوله کرده تا در صورت بروز هرگونه نشتی در سیستم نشتی قبل از انجام آزمون انبساط حجمی قابل رویت باشد .

شیر سوزنی تخلیه فشار سیستم (Drain Vavle) ، پس از پایان عملیات تست فشار سیستم را تخلیه میکند.

همچنین شیر سوزنی هوا گیری سیستم (Air bleed Valve) نصب شده در بالاترین نقطه روی مخزن تحت آزمون هوای احتمالی محبوس شده در سیستم را تخلیه مینماید.

فشار تست در زمان آزمون از طریق گیج فشارکالیبره شده روی پانل دستگاه قابل رویت میباشد.

ژاکت آب (واتر جاکت) تست انبساط حجمی :

به همراه دستگاه ژاکت آب (waterjacket) مطابق با بزرگترین سایز مخزن آن مجموعه محترم طراحی و ارائه میگردد . ژاکت آب دستگاه دارای شیر های تخلیه ، هواگیری و پر کن میباشد . همچنین درپوش ژاکت دارای پورت رزوه ای با رزوه ۸/۳ NPT جهت اتصال آداپتور های تست مخازن میباشد. درپوش توسط مکانیزم پیچ های اهرمی دستی روی بدنه ژاکت محکم و آبندی میگردد.

ژاکت آب دستگاه مجهز به دیسک اطمینان پاره شونده (Rapture disc) میباشد تا در صورت نشتی و یا ترکیدگی مخزن تحت آزمون، فشار در ژاکت آب افزایش نیابد .

اندازه گیری میزان انبساط حجمی :

مکانیزم اندازه گیری میزان انبساط حجمی در این دستگاه (مطابق با استاندارد های مرجع ) از طریق محاسبه میزان اختلاف انبساط حجمی کل مخزن در زمان تحت فشار بودن مخزن و انساط حجمی دایمی مخزن پس از تخلیه فشار میباشد.

در این دستگاه از روش اندازه گیری وزن آب خروجی از ژاکت آب بوسیله ترازوی دیجیتال کالیبره شده استفاده میگردد. پس از پر کردن ژاکت آب و هواگیری ، ترازوی دیجیتال شده “صفر” شده و وزن آب خروجی پس از افزایش فشار ثبت میگردد،  وزن آب روی ترازو پس از پایان مدت زمان تست و تخلیه فشار سیستم نیز ثبت میگردد اختلاف وزن آب باقیمانده در ترازو در واحد حجم میزان انبساط حجمی دایمی مخزن را نشان میدهد. محاسبات میزان انبساط حجمی توسط نرم افزار کامپیوتری که توسط این شرکت طراحی گردیده بر روی یک سیستم کامپیوتری که در داخل دستگاه  نصب شده و به همراه دستگاه ارائه میگردد .

این دستگاه مجهز به یک ترازوی دیجیتال دقیق با دقت ۰٫۰۱gr   ، بِشِر و لوله نازل جهت این اندازه گیری می باشد.

همچنین دستگاه مجهز به پورت اتصال به بورت مدرج میباشد تا صورت تمایل به تست با این روش از این خروجی نیز استفاده گردد.

 

متعلقات دستگاه تست انبساط حجمی :           

– پمپ پیستونی محرک هوا مدل ASF-100 با فشار کاری حد اکثر ۷۰۰Bar  در فشار ورودی۱۰  بارساخت

کمپانی HASKEL کشور آمریکـا

– دستگاه مجهز به پمپ پیستونی دو طرفه محرک هوا با دبی خروجی ۱۰۰ لیتر بر دقیقه میباشد ساخت

کمپانی ARGLA کشور ایتالیــا

– دستگاه مجهز به رگولاتور های تنظیم فشار برای هر کدام از پمپ ها به طور مجزا و همچنین رگولاتور تنظیم هوای ورودی مجزا میباشد (ساخت کمپانی PARKER آمریکا )

– دستگاه دارای شیر های قطع و وصل هوای ورودی و همچنین گیج های نشان دهنده فشار ورودی برای هرکدام از پمپ ها به صورت مجزا میباشد. (ساخت کمپانی WIKA آلمان )

– کلیه شیر های سوزنی فشار قوی از جنس استلس استیل با فشار کاری ۱۰۰۰BAR تعبیه میگردد . (ساخت کمپانی FITOK آلمان یا BUTECH  آمریکا )

– کلیه اتصالات و تیوب های دستگاه تست انبساط حجمی از جنس استنلس استیل ساخت کمپانی SANDVIK سوئد و با ضریب اطمینان ۴ در نظر گرفته میشود.

– گیج های فشار تست دستگاه از نوع BORDUN TUBE با صفحه ۱۰۰ میلی متری و اجزا داخلی استلس استیل میباشد ( ساخت کمپانی WIKA  آلمان به همراه گواهی معتبر کالیبراسیون )

– کلیه متعلقات دستگاه در داخل یک کنترل پانل فولادی با پوشش رنگ کوره ای قرار گرفته است همچنین مدار تست دستگاه جهت سهولت کاربری روی صفحه استیل دستگاه حکاکی شده است.(عکس ذیل تیپ جنرال یونیت های فشار ساز این شرکت میباشد و با توجه به درخواست مشتری قابل تغییر و طراحی مجدد میباشد)

 

– دستگاه دارای شلنگ تست به طول ۴ متر  با فشار کاری ۱۰۰۰ BARو کوپلینگ اتصال سریع جهت اتصال به آداپتور مخزن میباشد. (ساخت کمپانی PARKER  آمریکا )

– دستگاه دارای شلنگ کم فشار پر کن به طول ۵ متر جهت اتصال به ژاکت آب میباشد .

–  دستگاه مجهز به ترازوی دیجیتال با دقت ۰٫۰۱gr  میباشد . (ساخت کمپانی AND ژاپن )

–  دستگاه دارای سیستم کامپیوتری نصب شده داخل کنترل پانل با نرم افزار کامپیوتری محاسبه انبساط حجمی میباشد .

– ژاکت آب دستگاه با کلیه متعلقات ذکر شده با پوشش رنگ کوره ای و قلاب حمل کپسول با جرثقیل سقفی .

 

 

دریافت کاتالوگ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *