پمپ دیافراگمی از چه قطعاتی تشکیل شده و آنها چگونه کار می کنند

پمپ دیافراگمی

 

پمپ های دیافراگمی محرک هوای فشرده یا AODD پمپ ها یکی از قدرتمند ترین ابزارها در کارخانجات و صنایع بوده در عین حال دارای یکی از ساده ترین تکنولوژی ها می باشد .

پمپ های دیافراگمی توانایی جابجایی و انتقال سخت ترین سیال ها را در دشوارترین شرایط دارا می باشند . تنها با تعداد اندکی قطعه ، پمپ های دیافراگمی بطور مطمئن و با تعمیرات ناچیز به کار ادامه می دهند .

پمپ های دیافراگمی را می توان پمپ های همه کاره ای دانست که برای کار در محدوده وسیعی از صنایع مناسب می باشند از معدن گرفته تا صنایع غذایی و دارویی .

چگونه این تجهیز ساده می تواند با این سرعت و توانی کار کند ؟ پاسخ قطعات پمپ است .

چگونه هر قطعه پمپ دیافراگمی در کار پمپ مهم و موثر است

با دانستن اصول اولیه پمپ دیافراگمی شما می توانید در فرایند های خاص بخوبی از پمپ دیافراگمی به بهترین شکل بهره برداری کنید .

این ها اجزا و قطعات اصلی در یک پمپ دیافراگمی محرک هوا هستند .

قطعات قسمت سیال

منیفولد ورودی/خروجی سیال

 • این قطعه به محفظه بیرونی سیال بوسیله پیچ و مهره یا بست متصل شده تا مسیری برای جریان سیال بدون نشتی ایجاد کند .
 • سیت ها یا همان شیر های یکطرفه باعث آب بندی بدون نشتی بین منیفولد و مفظه سیال می شوند همچنین گلوله ها در منیفولد در جای خود به طرف بالا و پایین حرکت می کنند

محفظه سیال بیرونی

 • بخشی از مسیر سیال در داخل پمپ است
 • به منیفولد های ورودی و خروجی به کمک سیت و آب بند سیت متصل و آب بندی میشود ، همچنین از سمت دیگر با محفظه هوا بوسیله پیچ های دیافراگم آب بندی و متصل می شود .
 • این یک فضای خالی ایجاد می کند که در آن دیافراگم های رفت و برگشتی مایع را به داخل می کشند و سپس آن را از هر طرف بیرون می راند تا عمل پمپاژ ایجاد شود.

دیافراگم ها

 • بصورت مانعی کار می کنند که قسمت هوای پمپ را از قیمت مایع جدا می کند.
 • دیافراگم ها بصورت استاندارد موجب آب بندی در دو قسمت مشوند :
 • در مرکز دیافراگم سوراخ وسط دیافراگم که از دو طرف با صفحه های داخلی و بیرونی دیافراگم به کمک پیچ با گشتاور مناسب به شفت اصلی دیافراگم بسته می شود تا کاملا آب بندی شود
 • همچنین یک منطقه آب بندی در نوار محیطی دیافراگم اتفاق می افتد که بین شیار های داخل محفظه سیال و محفظه سیال با لبه اورینگ شکل دور دیافراگم صورت می گیرد . این آب بندی بوسیله فشاری که توسط پیچ های روی محفظه سیال در مدل های پیچی یا فشار کلمپ در مدل های کلمپی بوجود می آید صورت می گیرد .
 • در برخی از مدل های دارای دیافراگم یکپارچه سوراخی در مرکز دیافراگم وجود نداشته و  پلیت داخلی و خارجی دیافراگم بر روی آن قالب گیری و نصب شده و شما این صفحه ها را بطور جداگانه در پمپ ندارید و کافیست که دیافراگم یکپارچه را به رزوه روی شفت دیافراگم ببندید . این یک آپشن مناسب برای استفاده در مواردی است که سیال انتقالی خطرناک و آسیب زننده می باشد .
 • دیافراگم ها قطعات دینامیکی هستند که بوسیله هوا وقتی به پشت دیافراگم منتقل می شود تحریک می شوند ، فشار هوای تعدیل‌شده نیرویی را به سمت هوای دیافراگم‌ها وارد می‌کند که به نوبه خود نیرویی برابر به سیال پمپ شده وارد می‌کند.
 • دیافراگم ها در مواد و طرح های مختلفی برای رفع نیازهای کاربردی خاص مانند سازگاری شیمیایی، دما، مقاومت در برابر سایش و الزامات خاص وجود دارند. برای جزئیات بیشتر با سازنده مشورت کنید.

صفحه داخلی / خارجی دیافراگم

 • اینها در ارتباط با دیافراگم ها برای جدا کردن قسمت سیال پمپ از سمت هوا کار می کنند
 • صفحات به شفت اصلی دیافراگم رزوه می شوند و دیافراگم ها را فشرده می کنند و یک آب بندی ضد هوا و سیال ایجاد می کنند.
 • صفحات دیافراگم همچنین از دیافراگم‌ها حمایت می‌کنند وقتی که شفتبه صورت رفت و برگشتی حرکت می‌کند و باعث می‌شود آنها خلاء روی سیال ایجاد کنند و مایع را به داخل محفظه‌های سیال پمپ بکشند و سپس آن را به بیرون فشار دهند.

بست یا پیچ

 • آنها برای مونتاژ اجزای پمپ استفاده می شوند. پمپ ها به دو صورت بست دار یا پیچ دار هستند.
 • در ارتباط با دیافراگم‌ها و سیت ها، آب‌بندی ایجاد می‌کند که سیال را در پمپ نگه می‌دارد و سمت هوا را از سمت سیال جدا می‌کند.

قطعات قسمت هوا

شفت اصلی / میله ارتباط دیافراگم

 • مجموعه دیافراگم شامل دیافراگم ها و صفخه داخلی و خارجی را به هم متصل می کند .
 • این شفت ها می توانند با رزوه نری یا مادگی به صفحه بیرونی دیافراگم بسته شوند .

محفظه داخلی / محفظه هوا

 • هنگامی که هوای فشرده به صورت متناوب به هر طرف وارد پمپ دیافراگمی می شود، با دیافراگم ها آب بندی می کند . این فشار که  بر پشت دیافراگم ها وارد می کند که به نوبه خود به مایع فشار وارد می کند.

شیر هوا

 • هوای فشرده را به یکی از دو محفظه هوا هدایت می کند تا مجموعه دیافراگم / شفت را جابجا کند. در همان زمان، دریچه هوا هوا را از محفظه هوای مقابل خارج می کند و به آن اجازه می دهد از طریق درگاه اگزوز بلوک میانی/مرکزی به اتمسفر تخلیه شود.

بلوک میانی / مرکزی

 • معمولاً شفت اصلی دیافراگم را با آب بند ها و بوش هدایت می کند. شفت اصلی یا شفت پیلوت (بسته به طراحی سازنده)، فشار متناوب را به شیر هوا برای جابجایی اسپول شیر اصلی وارد می‌کند – این باعث می‌شود پمپ حرکت رفت و برگشتی را انجام دهد و عمل پمپاژ را ایجاد کند. همچنین، در بیشتر موارد، هوا از بلوک میانی از طریق درگاه اگزوز و از صدا خفه کن خروجی هوا خارج می شود.

اگزوز هوا و صداخفه کن

 • این به کاهش صدای هوای خروجی از پمپ دیافراگمی  کمک می کند. انواع، مواد و اندازه های مختلف موجود است. صدا خفه کن را می توان جدا کرد تا خروجیهوا از جای دیگری خارج شود و پمپ را قادر می سازد تا در زیر سیال نصب شود یا به سادگی هوا را به یک مکان امن یا خارج تخلیه کند تا نویز در محیط کار کاهش یابد.

پمپ دیافراگمی چگونه کار می کند

اکنون که در مورد اجزای اصلی یک پمپ دیافراگمی  AODD می دانید، بیایید نحوه عملکرد آنها را بررسی کنیم. در زیر نمونه ای از یک پمپ AODD بریده شده است که نحوه عملکرد اجزای اصلی پمپ را نشان می دهد.

سیکل مکش

هوای فشرده محفظه داخلی سمت چپ پمپ دیافراگمی را پر می کند و باعث می شود دیافراگم مخالف مکش ایجاد کند و گلوله پایینی را بلند کند تا مایع را در ورودی بکشد. به طور همزمان، محفظه سیال سمت چپ در چرخه “تخلیه” است.

سیکل دهش

هوای فشرده محفظه داخلی سمت راست را پر می کند و باعث می شود که گلوله  بالایی باز شود و مایع تخلیه شود. به طور همزمان، محفظه چپ در چرخه “مکش” است.

ملاحظات مهم اجزای پمپ

هنگام انتخاب یک پمپ برای یک کاربرد خاص، اجزای خاص پمپ دیافراگمی می توانند تفاوت زیادی در عملکرد کلی و بین خرابی (MTBF) ایجاد کنند.

گلوله ها

نکته: هنگام پمپاژ مایعات غلیظ و چسبناک باید از گلوله های سنگین وزن استفاده شود.

یک گلوله سنگین هنگام پمپاژ مایع غلیظ به دلیل گرانش، محصول ضخیم را بریده و سریع‌تر می‌نشیند. این باعث می شود که پمپ در هنگام پمپاژ سیالات غلیظ موثرتر باشد. به عنوان مثال، گلوله های سوپاپ PTFE یا استنلس استیل، بسیار سنگین تر از توپ های شیر ساخته شده از سنتوپرن یا مواد دیگر هستند.

سیت ها

نکته: سیت های مقاوم در برابر سایش را انتخاب کنید.

هنگام پمپاژ سیالات ساینده، استفاده از سیت از مواد مقاوم در برابر سایش استفاده کنید. به عنوان مثال، در صورت پمپاژ دوغاب و لعاب  سرامیکی ساینده، سیت های لاستیکی را با استنلس استیل جایگزین کنید تا سایش ناشی از کاربردهای ساینده کاهش یابد. برای پمپ های پلاستیکی، PVDF در مقایسه با پلی پروپیلن در برابر سایش مقاوم تر است.

قسمت هوا (شیرهوا، بخش مرکزی / سمت غیر مرطوب پمپ)

نکته: برای قسمت هوای پمپ، ماده ای را انتخاب کنید که از نظر شیمیایی با سیال پمپاژ شده سازگار باشد.

سیالی که پمپاژ می شود در بیشتر موارد فقط با قسمت خیس شده پمپ تماس نمی گیرد. مطمئناً سیال با هوای دستگاه نیز مواجه می شود، چه در محیط اطراف پمپ دیافراگمی و چه زمانی که دیافراگم از کار بیفتد. محیط اطراف می تواند بخار داشته باشد یا پمپ ممکن است با مواد شیمیایی در اثر این فرآیند پاشیده شود. اگر چنین است، باید مطمئن شوید که سمت هوا (دریچه هوا، بلوک مرکزی، محفظه های هوا و غیره) نیز از مصالح ساختمانی سازگار با مواد شیمیایی تشکیل شده است.

این همچنین زمانی که خرابی دیافراگم رخ می دهد صادق است. هنگامی که دیافراگم از کار می افتد، مایع می تواند با طرف هوای پمپ تماس پیدا کند و اگر مواد موجود در سمت هوا با سیال پمپاژ شده سازگار نباشند، می تواند باعث آسیب شود.

استفاده از ماده ای که از نظر شیمیایی هم در هوا و هم در سمت خیس شده سازگار باشد، عمر و عملکرد پمپ را افزایش می دهد و در بیشتر موارد، ارزش هزینه اضافی مربوط به برخی مواد جانبی هوا (مانند استنلس استیل) را دارد. پلی پروپیلن و اجزای جانبی هوای فلزی روکش شده نیز گزینه های خوبی هستند که باید در نظر گرفته شوند.

انتخاب پمپ دیافراگمی AODD

پمپ‌های دیافراگمی AODD می‌توانند طیف وسیعی از مواد شیمیایی، سرعت جریان و ویسکوزیته را مدیریت کنند و می‌توانند در طیف وسیعی از صنایع عملکرد خوبی داشته باشند.

اگرچه درک پمپ های دیافراگمی بسیار ساده است، اما هرچه بیشتر در مورد برخی از اجزای خاص آنها بدانید، پیدا کردن بهترین پمپ برای کاربرد خود آسان تر خواهد بود.

وقتی نوبت به انتخاب مشاور پمپاژ می رسد، تصمیم گیری آسان است. تقریباً 20 سال است که تتیس ماشین پمپ های AODD را برای مقابله با چالش های صنایع در سراسر ایران تامین می کند.

چه به دنبال پمپ جدیدی باشید و چه نیاز به تعویض قطعات پمپ دیافراگمی و لوازم جانبی داشته باشید، می توانید روی محصولات و تخصص اثبات شده سازه صنعت تتیس حساب کنید.

نحوه کارکرد پمپ دیافراگمی

منبع مقاله

پیمایش به بالا