پمپ های دیافراگمی در چه صنایعی به کار می روند؟

پمپ های دیافراگمی در چه صنایعی به کار می روند؟

پمپ های دیافراگمی در چه صنایعی به کار می روند؟

اگر شما به دنبال یک پمپ قابل انعطاف که راحت بتوان با آن کارکرد هستید که در عین حال توانایی جابجایی محدوده وسیعی از مواد را داشته باشد پمپ دیافراگمی می تواند گزینه مناسبی باشد . پمپ های دیافراگمی در صنایع مختلف به دلیل کارایی ، دوام بالا و تعمیرات ساده به کار می روند .

پمپ های دیافراگمی در مقایسه با سایر انواع پمپ مزایای چندانی دارند ، بطور مثال پمپ های دیافراگمی دارای ساختاری ساده بوده و نداشتن آب بند موجب راحتی در تمیز کردن و سرویس آنها می شود که در عین حال موجب کاهش هزینه تعمیرات همچنین افزایش طول عمر آنها می شود . همچنین اجازه انتقال مواد بصورت نرم و با نوسان کم را می دهد که موجب می شود برای محدوده وسیعی از مواد با ویسکوزیته های مختلف مناسب باشد .پمپ های دیافراگمی برای مواد ساینده ، خورنده ، مواد غلیظ ، رنگ ها ، حلال ها ، روغن ها و بسیاری مواد دیگر حتی زمانی که محتوی مواد جامد باشند مناسب است که سبب می شود در کاربرد های فراوان و متنوعی در صنایع گوناگون به کار گرفته شوند .

در ادامه به تعدادی از صنایع که در فرایند کاری بطور معمول از پمپ دیافراگمی بهره می برند اشاره می کنیم :

صنعت کاشی و سرامیک

پمپ های دیافراگمی ابزاری ضروری در صنعت کاشی و سرامیک محسوب می شوند زیرا امکان جابجایی میزان معین و کارامد مایعات همراه با مواد جامد را فراهم می کنند .صنعت کاشی و سرامیک از پمپ دیافراگمی سایز “1/2 یا بالاتر استفاده می کند . هر سایزی از پمپ دیافراگمی برای کاربرد خاصی در این صنعت سازگار شده است .

معمول ترین سایز ها و متریال ها :

 • پمپ دیافراگمی سایز “1/2 برای انتقال مایعات با ویسکوزیته پایین مثل رنگ های پایه آب ، لعاب و دوغاب های رقیق و کاربردهای فینیشینگ در جاهایی که نیاز به دبی بالایی نیست به کار می روند .
 • پمپ دیافراگمی سایز “1 عموما برای جابجایی مایعات با ویسکوزیته بالاتر و انتقال سیالات چسبناک بیشتر به صورت مخلوط خاک رس، دوغاب یا خمیر سرامیکی ، در کاربردهایی که نیاز به یک جریان ثابت و یکنواخت مانند فرآیند توزیع یا  آشپزخانه رنگ دارند استفاده می شوند .
 • پمپ های دیافراگمی 2 یا 3 اینچی برای انتقال سیالات بسیار چسبناک مانند فریت ها یا لعاب های خاص مناسب هستند. آنها قادرند سیالات با محتوای جامد را مدیریت کنند و برای بارگیری مواد، تصفیه آب و کاربردهای فرمولاسیون عالی هستند.

صنایع شیمیایی

پمپ های دیافراگمی به دلیل توانایی آنها در کنترل طیف گسترده ای از سیالات خورنده و ساینده به طور گسترده در صنایع شیمیایی استفاده می شود. در این صنعت، انتخاب پمپ مناسب برای هر کاربرد ضروری است تا از عملکرد بهینه و عمر طولانی به دلیل ماهیت سیالات پمپ شده اطمینان حاصل شود.

معمول ترین سایز ها و متریال ها :

 • پمپ های ½ تا 1 اینچی اغلب برای کاربردهایی که نیاز به فشار کم و جریان ثابت دارند، از جمله انتقال سیال بین مخازن ذخیره، مواد شیمیایی تغذیه و سیرکولاسیون مایعات در خطوط تولید استفاده می شود.
 • پمپ های دیافراگمی 2 یا 3 اینچی، بسته به دبی مورد نیاز، بهترین انتخاب هستند اگر جریان بیشتر و ساختار مستحکم برای کارهای سخت تر، استفاده از سیالات چسبناک بیشتر، با مواد جامد بصورت سوسپانسیون یا در تاسیسات با افت فشار بیشتر مورد نیاز باشد.

معدن

در دنیای پر تقاضای معدن، پمپ های دیافراگمی محرک هوا ی قابل اعتماد و کارآمد برای کار تولید  موفقیت آمیز ، حیاتی هستند. تطبیق پذیری و ساختار قوی آنها را برای کاربردهای متعدد در فرآیندهای معدنی مناسب می کند.

معمول ترین سایز ها و متریال ها :

 • پمپ های با اندازه کوچکتر با اندازه 1 اینچ به دلیل کامپکت بودن و انتقال مقادیر دقیق معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند. بسته به الزامات سازگاری شیمیایی خاص، می توان از آنها در فرآیندهای شیمیایی مختلف مانند دوزینگ، شستشو و تنظیم PH استفاده کرد.
 • پمپ های 2 یا 3 اینچی به دلیل ظرفیت جریان بالای خود و زمانی که نیاز به جابجایی مواد جامد همراه با سیال  است، به عنوان مثال، در فرآیندهای مربوط به انتقال مواد تولید شده در معدن، مانند انتقال و تصفیه فاضلاب، دوغاب یا سیالات آلوده استفاده می شود.

صنایع رنگسازی

در دنیای پویا و پر تقاضای تولید جوهر و رنگ، انتقال قابل اعتماد و ثابت سیال با دبی بالا ضروری است. با این حال، در صنایع چاپ جوهر، فاین فینیش مهمتر است و به پمپ هایی با پالس سیال کم نیاز دارد. پمپ های دیافراگمی به سرعت به ابزار ضروری این صنایع تبدیل شده اند.

معمول ترین سایز ها و متریال ها :

 • پمپ‌های ½ تا 1 اینچ معمولاً زمانی استفاده می‌شوند که پمپاژ صاف و یکنواخت در فرآیند چاپ نهایی مورد نیاز باشد تا از نتایج ثابت و با کیفیت بالا اطمینان حاصل شود.
 • پمپ هایی در محدوده اندازه 2 تا 3 اینچ بیشتر در کاربردهای جوهر و رنگ در مقیاس بزرگ استفاده می شوند. این پمپ ها دبی بالاتری دارند و برای کارهایی مانند انتقال مقادیر عمده جوهر و رنگ چسبناک، پر کردن مخازن بزرگ و سیرکولاسیون سیالات در خطوط تولید استفاده می شوند.

صنایع کارتن و کاغذسازی

در صنعت کارتن و کاغذ، پمپ های دیافراگمی در انتقال طیف گسترده ای از سیالات ضروری برای تولید کاغذ کاربرد فراوانی پیدا می کنند. این پمپ ها در انتقال سیالات با ویسکوزیته پایین و دوغاب های ساینده ای که در کارخانه های خمیر کاغذ و کاغذ با آن مواجه می شوند عالی هستند.

معمول ترین سایز ها و متریال ها :

 • پمپ های 3/8 اینچی برای کاربردهای دوزینگ مورد نیاز در صنعت مانند تنظیم pH در تصفیه فاضلاب نصب می شوند.
 • پمپ‌های ½ تا 1 اینچ برای انتقال مواد در طول فرآیند تولید کاغذ یافت می‌شوند، جایی که دبی پایین مورد نیاز است. آنها معمولاً برای انتقال مواد شیمیایی استفاده می شوند که می توانند در فرآیندهای تولید به عنوان ارتباط دهنده ها و ضد آب کردن  یا انتقال جوهر استفاده شوند.
 • پمپ‌های 2 تا 3 اینچی با ساختار قوی‌شان، برای انتقال مایعات در  فرآیندهایی که جریان‌های بالاتری مورد نیاز است، مانند انتقال مواد اولیه ، رایج‌تر هستند.

صنایع نفت و گاز

این صنعت دارای فرآیندهای زیادی است که در آن پمپ های دیافراگمی به دلیل ساختار قوی و قابلیت جابجایی طیف گسترده ای از انواع سیالات می توانند بهترین گزینه باشند. این پمپ ها ذاتا ایمن هستند، زیرا با هوا کار می کنند، که آنها را برای استفاده در محیط های بالقوه انفجاری رایج در این صنعت مناسب می کند.

معمول ترین سایز ها و متریال ها :

 • پمپ های ½ تا 1 اینچی اغلب برای کاربردهایی مانند انتقال دوغاب یا فرآیندهای مخازن به عنوان تمیز کردن، که در آن جریان کم و ثابت مورد نیاز است، استفاده می شود. برای بارگیری یا تخلیه درام ها یا مخازن با دبی پایین نیز مناسب هستند.
 • پمپ‌های بزرگ‌تر، مانند 2 یا 3 اینچ، بهترین انتخاب برای کارهای سخت‌تر هستند، مانند پاک کردن مخازن یا فرآیندهای مخازن که به دبی بالا نیاز دارند.

صنایع آب و فاضلاب

پمپ های دیافراگمی نقش حیاتی در فرآیندهای تصفیه فاضلاب ایفا می کنند و به طور موثر سیالات و لجن های مختلف را که در تصفیه فاضلاب و فاضلاب صنعتی با آن مواجه می شوند، مدیریت می کنند. این پمپ ها می توانند طیف وسیعی از مواد شیمیایی و سیالات ساینده را که معمولاً در این فرآیندها یافت می شوند، جابجا کنند.

معمول ترین سایز ها و متریال ها :

 • پمپ‌های 3/8 اینچی برای کاربردهای دوزینگ شیمیایی عالی هستند، زیرا نرخ جریان بسیار پایینی دارند.
 • پمپ‌های ½ تا 1 اینچی اغلب برای تصفیه‌های موبایل یا فرآیندهای انتقال مواد شیمیایی یا پساب ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، جایی که نرخ جریان پایین مورد نیاز است.
 • پمپ‌های دیافراگمی 2 یا 3 اینچی بهترین انتخاب در صورت نیاز به جریان بیشتر و ساختار قوی هستند. این کاربرد ها شامل تصفیه بصورت موبایل، کاربرد در فیلتر پرس یا تمیز کردن لجن هاست. آنها همچنین می توانند در انتقال  سیال هایی که به دبی بالا نیاز دارند، پیدا شوند.

الزامات خاص کاربرد شما، به عنوان مثال سیال در حال پمپاژ یا دما، سازگاری شیمیایی و … مناسب ترین متریال ساختاری پمپ برای استفاده را تعیین می کند.

هر زمان که کاربردهای شما شامل سیالات ساینده باشد، مانند برخی از صنایع ذکر شده در بالا، بهترین انتخاب شما پمپ فلزی خواهد بود. در مورد مواد دیافراگمی، الاستومرهای پلاستیکی مناسب ترین هستند. به عنوان مثال، سنتروپرن برای کاربردهای دمای پایین توصیه می شود، جایی که مقاومت در برابر سایش و انعطاف پذیری مورد نیاز است.

اگر کاربردهای شما شامل پمپاژ سیالات شیمیایی خورنده است، لطفاً یک پمپ دیافراگمی غیرفلزی با دیافراگم های PTFE تفلونی در نظر بگیرید. تفلون PTFE، به شدت ، یک انتخاب عالی برای سیالات بسیار خورنده است که به سازگاری شیمیایی بالا نیاز دارند.

در نتیجه، چه صنعت سرامیک، تولید مواد شیمیایی، یا هر صنعت دیگری که به انتقال سیال قابل اعتماد و کارآمد نیاز دارد، پمپ های دیافراگمی محرک هوا AODD به طور مداوم ارزش خود را ثابت کرده اند. با انتخاب اندازه پمپ مناسب و سازگاری مواد، صنایع می توانند فرآیندهای خود را بهینه کنند، بهره وری را بهبود بخشند و از انتقال ایمن سیالات اطمینان حاصل کنند.

برای انتخاب پمپ مناسب با کاربردتان می توانید روی کمک کارشناسان با تجربه شرکت سازه صنعت تتیس حساب کنید .

منبع مقاله

نحوه کنترل پمپ دیافراگمی

پیمایش به بالا