نحوه کارکرد پمپ دیافراگمی

کارکرد پمپ دیافراگمی

کارکرد پمپ دیافراگمی

پمپ دیافراگمی چیست؟

پمپ دیافراگمی که با ممبران پمپ هم شناخته می شود یک پمپ از نوع جابجایی مثبت است که بصورت گسترده در صنایع مختلف به دلیل تطبیق پذیری و راندمان بالا مورد استفاده قرار می گیرد .به طور کلی، پمپ‌های دیافراگمی برای انتقال سیال و کاربردهای اسپری کردن با فشار پایین‌ که نیاز به جریان نرم و یکنواخت دارند استفاده می‌شوند. همین باعث می شود آنها گزینه های خوبی برای تولید مواد غذایی و نوشیدنی، تصفیه و انتقال آب، عملیات شیمیایی، انتقال رنگ و غیره باشند.

بطور کلی دو نوع پمپ دیافراگمی وجود دارد ، هر کدام مزایا و معایب خودشان را دارند ، پمپ دیافراگمی محرک هوای فشرده یا AODD و پمپ دیافراگمی محرک الکتریسیته یا EODD. انتخاب پمپ دیافراگمی مناسب نیازمند توجه به متغیرهای مختلفی است از جمله سیالی که قرار است پمپاژ شود ،دبی مورد نیاز ، فشار مورد نیاز و شرایط محیط و …

انواع پمپ دیافراگمی

پمپ دیافراگمی محرک هوای فشرده چیست؟

کارکرد پمپ دیافراگمی محرک هوای فشرده یا همان پمپ AODD بوسیله هوای کمپرسور است .همین باعث می شود که برای محیط های خطرناک یا جاهایی که نیاز به کنترل از راه دور هست مناسب باشد خصوصا وقتی که استفاده از برق امکان پذیر نباشد . از آنجایی که این پمپ ها از برق استفاده نمی کنند احتمال جرقه زدن که برای بعضی محیط ها یک نگرانی و دغدغه محسوب می شود در آنها بسیار پایین است . یکی از معایب پمپ های دیافراگمی بادی میزان مصرف انرژی در آنهاست که نسبت به الکتریسیته بالاتر بوده و در کشورهایی که هزینه انرژی بالاست یک دغدغه به حساب می آید .

پمپ دیافراگمی برقی چیست؟

پمپ دیافراگمی برقی یا همان EODD از الکتریسیته بعنوان محرک برای ایجاد حرکت رفت و برگشتی انتقال سیال استفاده می کند . در واقع تلفیقی از مزایای پمپ دیافراگمی و اطمینان و سادگی یک موتور محرک الکتریکی . از آنجایی که از انرژی الکتریکی استفاده می کند در کشورهایی که هزینه انرژی بالاست می تواند گزینه خوبی برای کاهش هزینه کارکرد پمپ باشد . پمپ های دیافراگمی برقی همچون انواع محرک هوا نیاز به الزامات خاصی برای نصب نداشته و بدون آموزش خاصی قابل بهره برداری می باشند در عین حال امکان کنترل مناسبی بر روی دبی خروجی و فشار کاری را فراهم می کنند .

پمپ دیافراگمی چگونه کار می کند

پمپ دیافراگمی چه مجرک هوا باشد چه الکتریسیته توسط دیافراگم یا ممبران کار می کند که پرده ای قابل انعطاف بوده و با حرکت به عقب و جلو باعث حرکت سیال داخل پمپ و انتقال آن به نقطه تخلیه می شود .اختلاف بین دو مدل پمپ دیافراگمی بر سر این است که این حرکت چطور اتفاق می افتد ، در نوع محرک هوا فشار هوا باعث حرکت دیافراگم ها شده در حالیکه در مدل برقی این کار توسط یک الکتروموتور صورت می پذیرد .

موارد استفاده و کاربردهای پمپ دیافراگمی

همون طور که اشاره شد به دلیل نحوه کارکردپمپ دیافراگمی در تعداد زیادی از کاربری ها به دلیل توانایی انتقال سیال های مختلف استفاده می شوند :

 • صنعت خودروسازی : انتقال رنگ و تخلیه پساب ها
 • صنعت کاشی و سرامیک : انتقال لعاب و دوغاب و انتقال پساب
 • صنایع شیمیایی : انتقال مواد ، انتقال اسید ، پمپاژ مواد شیمیایی
 • صنایع غذایی : فرایند تولید مواد غذایی و انتقال مواد اولیه
 • صنایع چاپ ، بسته بندی و کاغذ : انتقال رنگ ، مرکب ، چسب و مواد افزودنی
 • صنایع آب و فاضلاب : تصفیه آب ، مدیریت و انتقال فاضلاب
 • صنایع رنگسازی : میکس کردن ، بارگیری و تخلیه انواع اکریلیک ها ، پیگمنت ها ، حلال ها ، رزین ها و مواد افزودنی در مراحل مختلف تولید

انتخاب پمپ دیافراگمی مناسب

زمانی که می خواهید پمپ مناسب را انتخاب کنید نکاتی را باید در نظر داشته باشید تا نیازهای شما به درستی برطرف شوند :

 1. نوع سیال : ابتدا باید نوع سیالی که میخواهید منتقل کنید مشخص شود .آیا ساینده ، خورنده و یا دارای ذرات جامد می باشد؟ ممکن است برای سیال های غلیظ تر نیاز به یک پمپ دیافراگمی با ورودی بزرگ تر داشته باشید .
 2. دبی و فشار مورد نیاز : مشخص کنید که چه مقدار دبی در چه فشاری برای کارتان نیاز دارید .
 3. منبع انرژی : منبع انرژی موجود و قابل دسترس شما ممکن است برای انتخاب نوع پمپ مورد نیازتان تعیین کننده باشد .اگر دسترسی به یک منبع قابل اطمینان الکتریسیته ممکن نباشد پمپ دیافراگمی محرک هوا می تواند یک انتخاب باشد .
 4. هزینه ها و تعمیرات : پمپ های دیافراگمی محرک هوا هزینه تعمیرات بالاتری دارند به این دلیل که قطعات متحرک بیشتری نسبت به مدل های برقی دارند ولی قیمت اولیه خرید مناسب تری در مقایسه با مدل های برقی دارند.

امیدوارم مطلب فوق براتون مفید بوده باشه

مجموعه تتیس با سال ها فعالیت در حوزه پمپ های دیافراگمی می تواند به شما در انتخاب پمپ مناسب برای کاربردتان کمک کند برای ارتباط با ما با شماره 91691939-021 تماس بگیرید

مشخصات در سایت River wave

پمپ دیافراگمی از چه قطعاتی تشکیل شده و آنها چگونه کار می کنند

نحوه کنترل پمپ دیافراگمی

پیمایش به بالا